V předchozím článku jsem nakousla, jak vybrat pejska, co vše obnáší mít doma psího kamaráda atd. více nejen na toto téma, zde. Dnes bych se ráda rozepsala o tom, jak postupovat a na co se připravit, než si pojedete pro štěňátko, jak se k němu chovat po příjezdu domů atd. Já si pro štěňátko jela již 5x, takže mám docela dost zkušeností, o které bych se ráda podělila!:)
Všechny zkušenosti, rady a tipy v tomto článku souvisí s plemenem Shitzu.
Co nakoupit ještě před tím, než si pro štěně pojedete?
Pokud je to váš první pejsek, tak se mějte na pozoru, protože je toho před jeho příjezdem do nového domova potřeba nakoupit docela dost. A jsou to věci, které není radno zanedbat, jak vůči štěněti, tak i kvůli vám, abyste pak měli pouze jedinou starost a tou je, věnovat se novému členu rodiny.
Když si pro štěňátko pojedete, je fajn mít s sebou nějakou vaši deku nebo my používáme POUŽITOU mikinu nebo svetr, do kterého se pejsek během cesty zachumlá a už během té cesty si začíná zvykat na Váš pach a na vůni nového domova, do kterého ho vezete. V tomto ho pak necháte i doma, dáte deku nebo mikinu do pelíšku, který je tedy také nutné pořídit, aby mělo šťěnátko místo, kde se bude cítit v bezpečí. V pelíšku bude mít „těsno“, bude se v něm cítit příjemně, bezpečně, bude mít pěkný rozhled na vše nové okolo. Ten nový prostor (byt) je pro štěně hrozně velký, takže pelíšek je určitě nezbytný. Je samozřejmě nutné koupit misky, nejlépe dvě jednu na vodu, druhou na granule. Samozřejmostí jsou hračky, vyvarujete se tak tomu že si pejsek bude hrát třeba s nábytkem, polštářem, atd. Takže určitě nakupte nějakou plyšovou hračku, gumovou, pak třeba nějakou na kousání a pěkně mu je nachystejte do pelíšku.
Ve zkratce: deku, hračky, dvě misky, pelíšek, něco na kousání (vodítko, obojek a takové věci nejsou vůbec v prvních týdnech potřeba)
Čím ho krmit, jaké granule zvolit?
Už v době, kdy na pejska čekáte, je dobré si u chovatelky zjistit, jakými granulemi štěně krmí. Granule jsou tedy další věc, kterou musíte mít doma připravenou, než si pejska dovezete. Určitě nekupujete jakékoliv granule, už tak je to pro štěně stres, měnit domov, pokud mu dáte ještě i nové granule, na které není zvyklé, mohlo by to dopadnout hodně špatně. Může s pokakat, může mít bolení bříška nebo to nemusí vůbec chtít jíst a bude zbytečně hladovět. Samozřejmě mu to může být jedno, ale riskovat není dobré, takže je fajn tomuto předejít a granule mít připraveny. Pokud nemáte jak zjistit, čím byl pejsek krmen, osobně doporučuji Hills granule, samozřejmě pro štěňata. Velice dobré a kvalitní jsou od Hills i konzervy, moc příjemně voní a pejskům hrozně moc chutnají. Co se týká samotného krmení, je asi jasné, že štěně musíte krmit častěji, rozhodně mu nestačí jíst jednou za den, jako dospělému psovi. Granule předem zalijeme troškou vody, aby změkly.
RADA: rozhodně nekrmte psa granulemi typu Pedigree a podobně!! Zvolte kvalitní značky, které třeba ve zverimexech nenajdete, ale není problém objednat na eshopu nějaký větší pytel a máte na x měsíců vystaráno. Už jsem to v nějakém článku zde zmiňovala před lety a budu to opakovat pořád dokola!! Věřte mi, že kvalitní granule se vám vyplatí! Nekvalitní granule mohou psovi poškodit zdraví a pak se u veterináře nedoplatíte. Nestojí to za to. Já kupuji ze zdravotních důvod dietní granule Hills d/d a 15kg vyjde na 1400 Kč. Což je pytel pro 4 psy na měsíc. Takže pokud by to bylo pro jednoho pejska (samozřejmě mluvíme už o klasických granulích, ne o těch omezené zdravotním stavem), máte to na čtvrt roku a více, žádná extra finanční zátěž, avšak investice do zdraví psa skvělá. Samozřejmě u štěněte je vhodné koupit menší balení, protože časem musíte přejít ze štěněcích na granule pro dospělé psy. Já už nevím, kolik to 2kg balení stojí, cca 150 Kč a štěněti to vydrží na dlouho. Takže žádné šetření, na svém zdraví také nešetříte nebo ano?!
RADA2: pokud budete granule měnit a přecházet na jinou značku, doporučuji nejít na to rychle. Dejte půl misky starých granulí, půl nových, pak čtvrt misky starých a 3/4 nových atd… Pro jistotu:)
Konečně jedeme pro štěňátko a vezeme si ho domů:
Určitě je vhodnější, aby pro štěně nejel člověk sám, vám by se také nelíbilo, kdyby vás jako dítě někdo cizí strčil do klece a ve velkém rámusu někam vezl. Samozřejmě v nouzi nenaděláte nic a tu přepravku použít musíte. V tomto případě se snažte na štěňátko alespoň trošku mluvit klidným hlasem, ať si zvyká a do přepravky mu dejte zmíněnou deku nebo váš svetr, nejlépe už i s nějakou hračkou. Nám většinou chovatelka dala jeho miminkovskou hračku s sebou. Moc ráda vzpomínám na to, když jsme si my jeli pro kluky, jsou to taková drobátka, že jsme je vždy zachumlali do deky přitiskli na hruď a s lehoučkým hlazením vezli domů. Pejsek si tak rychle zvyká na váš pach, což je fajn. Hladit ho jen opatrně, sem tam, mluvit také jen sem tam, pěkně v klídečku.. I když, co to kecám, když jsme jeli pro toho posledního, vzali jsme s sebou i ty tři ostatní, protože jsme chtěli, aby se u chovatelky potkali s maminkama a sourozenci, takže jako v autě štěně asi dost nechápalo a říkalo si: kua, s takovými hnusákama já nikam jet nechci:-DD Tím samozřejmě myslelo jistě i mě s přítelem..
Jsme doma! První noc?
Když ho dovezete domů, normálně ho dejte hned u vchodu na zem. Nechte ho, ať jde sám, nijak na něj netlačte, čekejte. POZOR: dávejte bacha při chození, nejlépe šoupat nohama, protože štěně se fakt dost plete. Ukažte mu jeho pelíšek, vodu s miskou/granulemi dejte pro začátek k pelíšku, ať nemusí nic hledat. Časem ji pak můžete dát na jiné místo. Věnujte se mu, hlaďte ho, začněte ho oslovovat jeho jménem, avšak nepřehánějte to. Nechte ho rozkoukat, ať si v klidu nový domov očichá, ať si to prošmejdí, do ničeho ho hlavně nenuťte. Je to pro něj obrovská změna, najednou je jinde, nemá tam sourozence, maminku, nové pachy, nový prostor který nezná, noví lidé.. Některé štěně se rozkouká hned v ten den, jinému to trvá třeba i tři dny..
RADA: jeďte si pro štěně a dovezte si ho domů v době, kdy s ním můžete být doma! Nejlépe, když je nějaké volno, alespoň týden, nejhůř si pro něj jeďte v pátek, ať s ním můžete strávit celý víkend. Vůbec si neumím představit, že bych si dovezla štěně a hned následující den bych ho nechala doma samotné, uf, to fakt ne! Nejen proto, že by mi ho bylo líto, sám, v novém domově. Ale hlavně proto, že se mu může něco stát, štěně vůbec neví, že je něco ostré, že je něco těžké, vůbec z ničeho nemá respekt, takže proto je třeba ho mít ty první dny neustále na očích, to mi věřte!:)
Co se týká první noci, zde se musíte rozhodnout, zda chcete, aby pejsek spal ve svém pelíšku nebo vám nevadí, když bude spát s vámi v posteli. Když napíšu svoji zkušenost, my s přítelem jsme na tom tak, že neodoláme tomu kňukotu a všichni kluci s námi od malička spí. ALE POZOR, jelikož je šťěňátko velmi křehké, rozhodně si ho neberte do postele hned. Kdyby z ní večer spadl, mohlo by se stát neštěstí, přeci jen hlavičku mají dost křehkou. My to řešili vždy tak, že ten první cca měsíc s ním spal někdo na zemi, na matraci. Teprve až je štěně trochu pevnější, mohl na sedačku nebo na postel. I když sem tam spadl, už se spíše sesunul a nic se mu nestalo. A co vám bud povídat, jsem psycho (jak by řekl přítel), takže jsem pak ještě x měsíců dávala kolem postele deky, kdyby spadl, tak do měkkého.. Takže štěně určitě nedávat první týdny na sedačku ani na postel, hrajte si s ním a spěte pěkně na zemi.
Vezeme štěně domů, kde čekají další psi.
Toto je můj případ. Vlastně už 4x jsme takhle vezli štěně, kdy na něj doma čekal jeden bráška, pak dva, pak tři…:)) Zde je ten postup naprosto jiný. Pokud máte doma další psy, určitě pejska jen tak nedejte na zem, mohl by vzniknout docela zmatek. Držte štěně i po vchodu do domova v náručí, při tom zároveň vítejte domácí osazenstvo, rozhodně je neignorujte! Prostě postupujte a chovejte se k nim stejně tak, jak když byste přišli domů a v ruce štěně nedrželi. Se štěnětem si sedněte na zem nebo na sedačku a nechte ostatní psy, aby si ho očichali. Říkejte u toho slova typu: pomalu, šikovný Žeryk, hodný Žeryk, pomalu:-D Znáte to:) Prostě na ně mluvte a snažte se jim naznačit, jak se mají chovat, a že je vše v pořádku atd..
RADA: stejně jako u dětí i zde platí, nevěnujte se novému pejskovi na úkor těm starším! Naopak, těm co jsou doma déle, se věnujte ještě více! Štěně je v pohodě, to je splachovací první týdny. Ale starší pejsci moc dobře vnímají, jak se chováte a pokud se začnete chovat jinak, nedej bože, abyste je kvůli štěněti okřikli atd., to může vyvolat špatné reakce a můžete tak narušit hladký průběh seznamování. Nové štěně je pro ně vetřelec, musíte jim ukázat, že je to kámoš.
Zde bych toto téma zakončila, protože k tomuto mám hodně co napsat, seznamování a nové štěně v domě, kde jsou další psi. Proto bych na toto téma chtěla sepsat samostatný článek, kde vám uvedu mnoho různých příkladů, jak to může probíhat. Občas to jde v pohodě a občas se vám z toho chce i brečet, ale to zase příště..
Co ho učit a kdy ho učit:
Dejte štěňátku alespoň týden, aby si na nový domov zvykl. Některým to trvá tři dny, jiní si zvyknou okamžitě. Mám obě zkušenosti. Je toho však na ně hodně, opakuji, nic neuspěchejte. Co se týká čůrání, tam záleží, jak je pejsek vychovaný. Já měla štěňátka od chovatelky vždy více méně naučená chodit na plínku. Někteří chodili hned, jiní to střídali, jednou loužička na plínku, pak pro změnu úplně bokem, ale cca do měsíce většina už chodili na plínku s tím, že občas jim to stále ujelo vedle, stane se.
TIP: pokud se mu nechce vykonávat potřebu na plínku, utřete do ní trošku čuránek, pomůže to a pejsek pak na plinku začne chodit, když je z toho ucítí, docvakne mu, k čemu je ta věc určena. Opět opakuji, netlačte na pilu. Některý pejsek může být pomalý a můžete ho to učit třeba měsíc, to je naprosto normální!! Je nutné zachovat klid a být vytrvalí. Věřte mi, zažila jsem si tohle 5x, i když už cítíte beznaděj, naučí se to, nebojte!
Jinak jakmile se rozhodnete začít venčit, pejsek se to hned nenaučí, že doma nemá čůrat, můžete mu klidně plínku sebrat, vyčurá se na zem. Doporučuji to dělat tak, že budete plínku postupně posunovat k hlavním dveřím. Nakonec plínku dáte úplně pryč a pejsek se naučí, že už se doma nečůrá. Takhle jsem to napsala hodně zjednodušeně, ale tak chápeme se, samozřejmě to chce zas a opět trpělivost:))
Jak vidíte, plínku dávám vždy štěněti přímo pod nos, v tomto případě k pelíšku, kde se nejvíce zdržuje, kde má i misky s jídlem a vodou. Dekou, ve které se vezl, jsem pelíšek vystlala. Toto byl jeho první den doma♥ V tomto případě trvalo asi 10 minut, než si zvykl na nový domov, Monťák no:))
Myslím, že už tak po tom týdnu, kdy pejsek domov zvládne trošku poznat, je fajn, postupně ukazovat, co může, co nemůže. Na věci co nechcete, aby dělal, říkat FUJ, NESMÍŠ, lehce ho odsunout rukou atp. Pořád ale v normě, nezvyšujte hlas, musíte mít trpělivost! Já jsem třeba jednoho čůrat na plínku učila snad 2 měsíce, no některým to trvá déle, nedá se nic dělat.. Je to stejné jak u lidí, některé dítě se učí rychle, jiné pomaleji
Co se může stát?
Může se stát, že bude jíst své bobečka. Jojo, je to tak. Já jsem toto zažila už tak 7 let zpět u jednoho, takže už si nejsem jista, co se přidávalo do granulí. Každopádně je to jen tím, že mu něco ve stravě chybí, pohledejte si na netu, už si to nepamatuju, ale vím, že jsem mu něco dávala na piškot a časem to přešlo. Pokud tohle zažijete, a i když z toho budete mít nervy v kýblu, nebojte se, přejde ho to:) U nás to teda trvalo x měsíců, takže to chce mít fakt pevné nervy:))
CO URČITĚ NEDĚLAT a kdy ho vzít poprvé ven?
Jak jsem zmínila výše, netlačte na pilu. Je toho hodně, co můžete pokazit v tomto období při výchově a určování různých pravidel, zejména to může být do budoucna povaha pejska. Na učení je dost času, ale pokud na štěně budete tlačit a něco pokazíte, už nikdy to zpět nevezmete. Tím samozřejmě neříkám, začít učit štěně co doma smí a nesmí po půl roce, to zas nee:) Rozhodně na štěňátko nekřičte a nebijte ho (po prdeli samozřejmě, o jiném bití není řeč)!! Je to MIMINKO, i když psí, první dny po něm nic nechtějte a nečekejte. Když se vyčůrá bokem, no tak nevadí, nic se neděje, řekněte třeba FUJKY a ukažte na plínku, nic víc!
Ať vás ani nenapadne, tahat štěně ven, jen proto, že nechcete, aby vám doma čůral!! V době, kdy si štěně dovezete, beru to ze svého pohledu, kdy jsme si brali štěně prostě od narození, má něco přes 2 měsíce. Tudíž nemá ještě všechna očkování! Tím, že byste ho hned tahali ven, riskujete jeho zdraví i budoucí povahu! Těch pár loužiček doma a mini hovínko, opravdu nestojí za to, aby vám venku něco chytl! Já osobně jsem vždy začala s pejskem chodit ven teprve až mu bylo 4,5 měsíců. To už je doba, kdy je pejsek, co se týká zdraví, už stabilnější, má všechna potřebná očkování i odčervení, je pevnější při chůzi, už si na vás zvykl, takže když s ním půjdete ven, bude se s vámi cítit v bezpečí. I blbé troubící auto může zapříčinit, že se štěně vyděsí a ponese si to celý život! Chcete mít doma ustrašeného pejska, který se při venčení bude cukat a děsit všeho, co projde okolo?? Asi ne, že. Takže nespěchejte nikam a pořádně si vše promyslete s ohledem na to, jaký pes je, jakou má povahu atd.. Pokud ho za každou cenu chcete vzít ven, vemte ho do náruče a jděte se prosím a ukázat mu, jak to venku vypadá z vaší náruče.
První den venku, to je ale světla, co to je, to zelené a ten bobek vlevo, to není můj a tolik pachů ve vzduchu, nevím, co mám čuchat dříve:-D
Naštěstí mám za zadkem paničku, takže se vůůůbec nebojím:)
POZOR: informace v tomto článku jsou rozhodně užitečné, avšak pamatujte, že každý pejsek je osobnost, co funguje na jednoho, nefunguje na druhého. Jak se chová jeden, nechová se druhý. Berte tedy informace zde orientačně, pokud je váš pejsek naprosto jiný, není na tom nic divného:) Pokud se učí mnohem rychleji, super, pokud se učí pomaleji, nevadí, všechno dožene. Musíte si vytvořit vlastní režim, postupovat dle jeho povahy, vývinu a potřeb.
Toto byly tedy mé zkušenosti. Samozřejmě jak jsem psala, není to 100%, takhle to funguje u nás a u plemena, které mám já. Jak to funguje u jiné rasy, já samozřejmě nevím, protože ji nemám. Takže to berte prosím jako moji konkrétní zkušenost, rady a tipy, na základě péče a výchovy o psy za 10 let.
Myslím, že to jsou takové nejzásadnější věci, které jsem chtěla zmínit. Mohla bych toho ještě mnoho poradit, ale to by byl článek opravdu mega dlouhý. Takže pokud vás něco zajímá, ptejte se v komentech, ráda odpovím!:) V následujícím článku bych chtěla zůstat u téma štěně a rozepsat vám mé zkušenosti, co se týká seznamování s ostatními psy, co máte doma. Tohle je opravdu hodně důležité téma a situace velmi zásadní a občas bohužel i složitá, více příště..