Ahojky, hezký den přeji a vítám vás zpět na mém blogu:) Dnešní článek jsem sepsala hlavně pro vás, kdo stále jen zřídka kdy saháte po péči a kosmetice s SPF ochranou. Neděláte dobře. Pokud chcete začít na tohle více dbát, jste tady dneska správně a budou se vám moje tipy hodit.
Já nejsem moc člověk, který by nějak extra vyhledával sluníčko nebo se delší dobu vystavoval přímému slunci. I přes to je pro mě sluneční kosmetika v péči hodně důležitá. Jsem si totiž vědoma toho, že moji pokožku chrání nejen z toho estetického hlediska (nechci se dělat starší, než jsem), ale hlavně ze zdravotních důvodů.
SPF je anglická zkratka Sun Protection Factor = ochranný faktor proti slunečnímu záření. A co znamená číslo uvedené za touto zkratkou? Zjednodušeně řečeno, toto číslo vám násobí čas, který můžete strávit na sluníčku, aniž byste se spálili. Čím vyšší číslo SPF, tím spolehlivěji je záření blokováno a naše pokožka chráněna. Ale pozor, všichni víme, že je rozdíl lehnout si na sluníčko u nás u rybníka vs. vyvalit se na pláži. S tím pak souvisí nejen síla ochrany, ale i četnost opakování nátěru během dne.
JAKÝ JE ROZDÍL MEZI UVA A UVB ZÁŘENÍM? UVA (chrání nás proti němu přípravky s PPD) = způsobuje stárnutí kůže, alergie a jsme mu vystaveni, i když není jasné počasí. Toto záření proniká nejen přes mraky, ale i přes sklo. UVB (chrání nás proti němu přípravky s SPF) = toto záření sice mraky neprojde, ale jakmile vysvitne sluníčko, je o to více nebezpečné. Díky němu se sice hezky opalujeme, ale bohužel můžeme i spálit a tím si způsobit vážné zdravotní problémy.
Myslím, že jsem vám ve zkratce snad dostatečně popsala, co, jak a proč kosmetiku s SPF ochranou používat. A teď konečně pojďte mrknout produkty, které mám vyzkoušené a sahám po nich nejen přes léto:)
Poslední roky se docela rozšířila SPF ochrana i ve složení dekorativní kosmetiky. Lze tedy chránit pleť proti sluníčku i třeba s pomocí BB krému nebo klasického makeupu. Většina dekorativky bohužel nabízí spíše nižší ochranu, ale jak můžete vidět na fotce, přeci jen lze najít i takové kousky, které mají SPF 50+.
Mimochodem Dermablend od Vichy, jak makeup, tak i pudr, jsou celkově naprosto perfektní produkty, doporučuji vyzkoušet. Jsou dost krycí, ale přes to lehoučké a příjemné na pleti i ve vedrech. Pudr téměř nepráší a je to taková ta kombinace pudr/makeup.
Spálit si rty, se mi díky péči nikdy nepodařilo, ale bohužel znám takové experty a musí to být teda extra nepříjemná věc. Já se bez balzámu neobejdu celoročně, natož přes léto. Po celý den, ať jsem kdekoliv, mám po ruce jak obyčejný balzám, tak i ten s SPF. Na fotce uprostřed vidíte SunCare od značky FlosLek Laboratorium , ten vytáhnu i letos, je totiž lehoučký, bez parfemace a nijak mi po něm rty neolezly. To se mi jako ekzematikovy občas stává, že mám pak z těchto balzámů takový hrubší povlak na rtech, ekzematici ví, o čem mluvím, tento to naštěstí nedělá.
A jak je to s pleťovými krémy a ochranným faktorem? Je to jednoduché, pokud je vaše pleť sušší, případně i mladší, můžete sáhnout po krému s SPF 30. Je-li vaše pleť citlivá, zralá, zvolte raději SPF 50. Obličej slunci vystavujeme kolikrát i cíleně, abychom nasáli to teplo a hlavně energii. Alespoň teda já to tak dělám, když mám špatný den, tak se zastavím klidně uprostřed města a nasávám:-D Takže já si vše raději pojišťuji a používám jak pleťový krém s SPF , tak i klasickou opalovací mlhou na obličej.
Můj tip: pleťový krém s probiotiky od korejské značky Beauty of Joseon s SPF50+.
Více článků, které píšu ve spolupráci s Notino, najdete zde .
Děkuji za Vaše komentáře, povídání, názory a přeji hezký den! :)