Hezký den přeji. Dneska pro vás mám článek s názvem „vitaminová bomba“, chci vám totiž dát tip na jídla, která jsou opravdu pro naše tělo prospěšná. Budeme tedy vařit ze surovin, prospěšných na trávení, vhodných jako prevence proti nemocem atd. Já jsem velký milovník zeleniny, takže nemám problém s tím, ji zařadit do vaření. Kdo ale třeba nevíte, jak zapojit hlávku zelí či řepu tak, abyste si pochutnali, bude se vám snad můj dnešní tip na dobrotu hodit:)
Začneme jednou takovou rychlovkou, která je rozhodně plná vitaminu a k tomu navíc opravdu zasytí. Kdo by nemiloval smoothie. Já s ním mám jen jeden maličkatý problém, že mi často nestačí na to, abych se po něm cítila alespoň trošku syta. Tak jsem to trošku zkoumala a našla si pár „receptů“, které opravdu zasytí, zde jeden z nich.
Co potřebujete na SMOOTHIE:
● pomeranče Billa Clever nebo Bonvia – nová řada od prověřených dodavatelů z Evropy
● řapíkatý celer
● avokádo Billa Premium – krásně měkké
● rýžové nebo mandlové mléko, případně obyč, jak vám to vyhovuje
● banán
množství si přizpůsobte tomu, zda smoothie děláte jen pro sebe nebo pro x lidí
Určitě víte, že na smoothie je třeba používat opravdu zralé ovoce, takže banán přezrálý bude naprosto ideální, já ho tady zapomněla nafotit, ale byl tam:)) Stejně tak pomeranč, měl by být opravdu hodně šťavnatý a slaďoučký, hezky to pak vyrovná tu aromatickou. lehce hořkou chuť celeru. Alnatura rýžové mléko jsem také kupovala v Bille. Nemám moc ráda mléčné nápoje (v kombinaci s ovocem), takže pokud do smoothie mléko, tak volím radši tuhle „vodnatou“ variantu:)
A co vlastně tato sklenka smoothie přesně obsahuje?
Vitamin A, C, K + vápník, hořčík, fosfor, draslík a spoustu vlákniny + řapíkatý celer zlepšuje nejen trávení, ale i třeba vysoký krevní tlak, má také vliv na zrak a zabraňuje ztrátě paměti. Jedna nožka řapíkatého celeru je navíc vhodná jako prevence proti vážným nemocem. Jooo, tohle smoothie má fakt sílu!:))
Tak, to bychom měli na rozjezd a teď si dáme pořádný recept na tradiční, ukrajinské jídlo – Boršč. Tato polévka a jídlo je opět pořádná pecka pro naše zdraví. Neberte to jako nějaký ofiko recept, takhle ho prostě dělám já:)
Co potřebujete na BORŠČ
● Hovězí, kosti na vývar
● 4 řepy
● 2 rajčata
● 1 kedlubnu
● 2 brambory
● 1 celer Česká farma
● 3 mrkve, 1 petržel
● 1/2 hlávky červeného zelí
● 3 červené cibule
● česnek
● rajčatový protlak Clever – 80% výrobků z této řady je od českých dodavatelů, 60% potraviny vyrobeno v ČR
● sůl, pepř, bobkový list, nové koření
Jak jsem psala, vařím si podle sebe, stejně tak i vy. Jestli si tedy uděláte čistě zeleninovou polévku nebo masový vývar, je to na vás. Já si udělala vývar a pak přihodila tohle hovězí masíčko Vocílka.
Maso bylo na trošku větší kousky, ale já to tak nakonec nechala, občas to mám ráda, když jsou v polévce větší kusy masa:) Pokud tedy máte hotový vývar, nechte ho bokem. Můžete si hodit kousky masa na máslo a spolu s cibulkou maličko opražit, poté zalít vývarem a necháte vařit. Nemáte-li maso s kostí, v pohodě si vystačíte i s těmito kousky. Také pustí šťávičku, jen to samozřejmě není tak chutné a mastné, jako když uděláte vývar z kosti.
Zeleninu si nakrájejte na větší kostičky, já měla rajčata čerstvá, ale přidávám i rajský protlak.
Zelí jsem použila červené. Pokud potřebujete posílit imunitní systém, měli byste ze zelí vařit častěji. Obsahuje vitamin C, vlákninu, vitamin K, který je dobrý pro správné srážení krve a pevné kosti. Zelí je super i jako prevence proti vážným nemocem, tak na něj nezapomínejte jak do vařených jídel, tak i do salátů:)
No a to hlavní a nejzdravější, červená řepa! Opět jde o potravinu, která je účinná jako prevence proti vážným nemocem, zlepšuje činnost krve, snižuje krevní tlak a taképomáhá při trávení. Řepa dokonce omezuje znaky stárnutí, mno dámy, takže na kila!:-D Co je zajímavé, že pravidelná konzumace řepy dokáže také omezit problémy s lupy. Obsahuje vitaminy a minerály, které správné vyživují vlasové kořínky a mohou vás lupů totálně zbavit nebo je alespoň omezit.
ŘEPA A ZDRAVÍ
Aby toho nebylo málo, což není, řepa obsahuje hořčík, kyselinu listovou a oxid křemičitý. Posiluje tedy kosti a má vliv na tvorbu chrupavek. Řepu byste dále měli zařadit do jídelníčků, pokud jste třeba prodělali lymskou boreliózu, máte problémy s činností jater, ledvin či žaludku. Pomáhá i na kvasinkové či plísňové nemoci a má antirevmatické účinky. No, to by šlo, zpět k vaření!:)
Jakmile se maso začne rozpadat, šup k němu se vší nakrájenou zeleninou. Dochuťte pak podle svých chutí solí, pepřem, kmínem, nezapomeňte na nové koření a bobkový list!
Pro začátečníky: zeleninu nikdy nepřidávejte zároveň s masem, nikdy totiž nevíte, jak dlouho se přesně maso bude vařit. Pokud byste zeleninu přidali moc brzy, samozřejmě by se rozvařila a to by byl průser. Zelenině stačí +-15 minut, takže teprve až je maso měkké, ji tam přidejte. Těch pár minut navíc masu jedině prospěje a zelenina bude hezky na skus. Jedině u kuřecího výbaru si můžete dovolit přidat vše dohromady, protože kuřecí ořez je uvařen mnohem rychleji, než třeba právě hovězí.
Hotový Boršč si můžete zase ozdobit, jak chcete, já zdobím docelal ráda, jak vidíte:-D Zahustila jsem maličko lžící hladké mouky.
Lžička zakysané smetany a hurá na to!:)
Dobrý, ne? Já bych se… ujedla:-D Zbožňuju to, mám hrozně ráda zeleninu čerstvou i vařenou, k tomu křehké hovězí masíčko, hmmm. Máte chuť na něco jiného? No problemo, omrkněte starší Billa recepty, určitě si tam najdete recept na to, na co máte zrovna chuť!:)